Dil Seçiniz
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Tedavisi

Yıllar ilerledikçe yüz bölgesindeki kırışıklıklara yenileri eklenmektedir. Yüz bölgesindeki kırışıklıklar çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilmektedir.

Ciltteki elastikiyet kaybı, kolajen kaybı veya mimik çizgileri kırışıklık oluşumunun sebeplerindendir. Seneler boyunca istem dışı kasılan kaslar, kolajen dokusuna zarar verir ve mimik çizgileri yerleşik kırışıklıklara dönüşür.

Alın kırışıklığı

 

Kırışıkları tamamiyle engellemek mümkün olmasada kırışıklık görünümünü azaltmak veya kırışıkların oluşumunu geciktirmek ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırmak mümkündür. Günümüzde pek çok anti-aging uygulama bulunmaktadır. Birçoğu hafif ve yeni oluşmakta olan kırışıklara iyi gelirken birçoğu da yoğun görünümlü ve yerleşmiş kırışıklıklarda etkilidir.

Kırışıklık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak kişinin yüz anatomisi çıkarılır ve kişinin cildindeki kırışıklıklarının ne tür bir tedaviye ihtiyacı olduğu tespit edilir. Sonrasında ise belirli seans aralıkları ile gerekli olan tedavi uygulanır.

Kullanılan tedavi yöntemleri ciltteki elastin ve kolajen üretimini artırmaya yönelik uygulamalardır. Canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilt görünümüne ulaşmak için kullanılan tedavi yöntemleri olumlu yönde fayda sağlamaktadır.

Uygulanan Kırışıklık Tedavileri Nelerdir?

1- Dolgu Uygulamaları

Dolgu maddeleri genellikle yüze şekil vermek, yüz hatlarını keskinleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Keskin yüz hatları yüzün estetik görünmesini ve daha genç görünmesini sağlamaktadır. İlerleyen yaş ile birlikte yüz bölgesinin özellikle bazı bölgelerinde sarkma ve çökmeler meydana gelmektedir.

Sarkık ve çökük görünümlü olan bölgeler dolgu enjeksiyonu desteklenebilmektedir. Özellikle şakak, yanak ve çene dolgusu genç görünümü en fazla destekleyen dolgu uygulamalarından olmaktadır.

Yaşlanma sürecinde şakak bölgesi hacim kaybetmektedir. Şakaklar aşağıya inerken, bu etki yüzün üst kısmını gözle görülür bir şekilde daralma ve kaşların çökmesine sebep olmaktadır.

Şakak dolgusu ile şakaklardaki boş alanlar ve desteksiz alanlar desteklenir böylelikle çökmüş olan kaş görüntüsünün önüne geçilir ve daha dinç ve genç bir yüz görünümü elde edilir. Yanak ve çene dolgusu işlemlerinde de desteğini kaybetmiş ve sarkmış olan deriye enjeksiyon yaparak sarkmış bölgelerin desteklenmesi ve şekillenmesi sağlanır.

Bu işlemlerin yanı sıra burun dolgusu işlemi de düşük olan burun ucunun kaldırılması işleminde ve burun kemerinin giderilmesi işleminde kullanılmaktadır. Burun bölgesi de genç görünümde en fazla etkiye sahip bölgelerden biridir.

Dudak dolgusu ise yaşlanma etkileri ile incelen dudak bölgesinde kullanılan yöntemlerden biridir. Dolgun ve etkileyici dudaklar genç ve çekici bir yüz görünümü sağlamaktadır.

Dolgu Uygulamaları Nasıl Uygulanmaktadır?

Dolgu işlemine başlamadan önce dolgu enjeksiyonu yapılacak olan bölgeler antiseptik solüsyon yardımı ile temizlenmektedir. Ardından lokal anestezik krem yardımı ile kişinin acı hassasiyetinin azaltılması sağlanmaktadır.

Kremin etkisini arttırmak amacıyla 15-20 dakika kadar bir süre beklenilmektedir. Sonrasında dolgu enjeksiyonu yapılacak olan bölgelere ince uçlu iğneler ile dolgu enjeksiyonu yapılmaktadır.

2- Somon DNA Aşısı

Somon DNA aşı tedavisi, ciltte yenilenme sağlayan, etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Somon DNA aşısı, somon balığından elde edilen polinükleotidlerden oluşmaktadır. Bu polinükleotidler cildin yenilenmesini ve yeniden yapılandırılmasını sağlamaktadır.

Somon DNA aşısı cilt yapısını desteklemekte ve güçlendirmektedir ve cildin nem dengesinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kollajen ve elastin yapımını uyararak cildin sıkılığını, elastikiyetini ve parlaklığını arttırmaktadır.

Somon DNA aşı tedavisi cildi, güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korurken, cilde pürüzsüz, canlı, genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır. Somon DNA aşısı göz çevresi başta olmak üzere tüm yüz, boyun, dekolte bölgelerinde uygulanabilmektedir. Somon DNA tedavisi 1 ila 3 hafta aralıklarla uygulanmakta ve 2-4 seans sürmektedir.

Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanmaktadır?

Somon DNA tedavisi öncesinde işlem yapılacak olan bölge antiseptik solüsyonlar ile temizlenmekte ve ardından ise lokal anestezik kremler ile uyuşturulmaktadır.

Kırışıklığa sahip bölgelerdeki uygun noktalara, kullanıma hazır enjektörlerde bulunan somon DNA aşısı, ince uçlu iğneler yardımıyla cilde enjekte edilmektedir.

3- Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisi işlemi, cilt gençleştirme yöntemlerinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Yüz mezoterapisi işlemi yüz ve boyun çevresindeki ince çizgilerin giderilmesi ve cildin genel olarak gençliğinin artırılması faydalarını sağlamaktadır. Yaşlanma ile birlikte yüz bölgesinde deformasyonlar meydana gelmektedir.

Bu deformasyonlar destek dokularının azalmasına bağlı olarak kırışıklık, çökme ve sarkmalar olarak kendini gösterebildiği gibi mimiklere bağlı olarakta kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Yaş alınması ve çevresel etkenler sebebiyle yüzde oluşmuş deformasyonların giderilmesi amacıyla yüz, boyun ve dekolte bölgesine mezoterapi uygulaması yapılmaktadır.

Cildin vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması, bozulmuş kan dolaşımın düzeltilmesi, azalan destek dokuların yerine konması amacıyla; en etkili yöntem olarak yüz mezoterapisi uygulamasına başvurulmaktadır. Yüz Mezoterapisi işlemi 2 hafta aralıklarla 4-8 seans olarak uygulanmaktadır.

Yüz Mezoterapisi İşlemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Yüz mezoterapisi işlemine başlanmadan önce yüz bölgesi anteseptik solüsyonlar ile temizlenmekte sonrasında lokal anestezik kremler ile uyuşturulmaktadır.

Böylelikle uygulama yapılan kişiler ağrı veya acı hissetmemektedir. Ardından yüz bölgesindeki uygun noktalara, uygun miktarlarda mezoterapi enjeksiyonu enjekte edilmektedir. İşlem 30 dakika kadar sürmektedir.

4- Fraksiyonel Radyofrekans

İlerleyen yaş, mevsimsel faktörler, hava kirliliği, çeşitli kozmetik kimyasallar ve zorlu yaşam koşullarından olumsuz etkilenen cilt, diğer organlardan daha hızlı yıpranmaktadır. Sağlıklı ve genç bir görünüm kazandırmada kullanılan lazer uygulamalarında, özellikle son yıllarda fraksiyonel radyofrekans uygulaması ön plana çıkmaktadır.

Cildin yüzeyine etki etmeden direkt olarak cilt altına etki eden fraksiyonel radyofrekans işlemi, cildin parlak, gergin ve sağlıklı olmasını sağlamakta dolayısıyla genç bir görünüm kazandırmaktadır.

Radyofrekans uygulaması ilk seanstan itibaren etkileri göstermeye başlamakta ve işlem sonrasında da onarıcı etkilerine devam etmektedir.

En etkili ameliyatsız yüz germe işlemlerinden biri olan fraksiyonel radyofrekans uygulaması cildin ihtiyacına göre en az 3 en fazla 8 seans olarak uygulanmaktadır.

Fraksiyonel Radyofrekans İşlemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Fraksiyonel Radyofrekans uygulaması öncesinde yüz bölgesi antiseptik solüsyonlar ile temizlenmektedir. Ardından lokal anestezik kremler ile uyuşturulan cilde fraksiyonel radyofrekans işlemi uygulanmaktadır.

Fraksiyonel radyofrekans işlemi lazerli bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır. Fraksiyonel radyofrekans cihazı ile cilt yüzeyinde epidermis tabakasına zarar verilmeden hasar oluşturulur.

Kontrollü olarak hasara uğratılan ve uyarılan cilt kendini yeniler ve onarır böylelikle kırışıklık görünümünde azalmalar sağlanır. Yaklaşık 25-30 dakika süren bu işlemin sonucunda yüz bölgesinde kızarıklar meydana gelmektedir. Ancak bu kızarıklar geçici olmakla beraber ciddi bir problem değildir. İşlemin uygulandığı gün günlük hayata dönülebilmektedir.

5- Örümcek Ağı Tedavisi

Örümcek ağı tedavisi en etkili ve en hızlı sonuç gösteren ameliyatsız yüz germe işlemlerinden biridir. Örümcek ağı uygulaması, medikal iplerin kırışıklıkların meydana geldiği bölgelere hafif hareketlerle yerleştirilmesiyle yüzün gerdirilmesi esasına dayanmaktadır.

Yüze yerleştirilen medikal ipler kendiliğinden zamanla erime özelliğine sahiptir. Örümcek ağı cilt yenileme tedavisi tüm yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde uygulanabilmektedir. Tedavi sonrasında ciltte kırışıklıklarda gözle görülür azalama yaşanır ve cilt parlak, canlı, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.

Günümüzde cerrahi uygulamalardan ziyade daha kolay uygulanabilir ameliyatsız yöntemler tercih edilmektedir. Günümüz teknolojileri ile cerrahi yöntemlere başvurulmadan da oldukça etkili sonuçlara varılabilmektedir.

Örümcek Ağı Estetiği Nasıl Uygulanmaktadır?

Örümcek ağı tedavisi öncesi cilt antiseptik solüsyonlar ile temizlenmektedir. Sonrasında anestezik kremler ile uygulama bölgesinin uyuşturulması sağlanarak kişinin duyacağı ağrı ve acı hassasiyeti ortadan kaldırılmaktadır.

İşlem bölgesindeki sarkmanın çeşidine göre seçilen ipler germe yöntemi ile cilt altına yerleştirilmektedir. İşlem 30 dakika kadar sürmektedir ve işlem sonrasında yüzde iz kalmamaktadır. İşlem tek seferlik bir işlem olup kalıcılığı ise 2 ila 3 yıl olabilmektedir. İşlem sonrasında kişiler günlük hayatlarına dönebilmektedirler.